کوچینگ چیست؟

بدون دیدگاه

گوچینگ چیست ؟

تعاریف متفاوت و مختلفی از کوچینگ وجود دارد ولی عصاره و بنیان کوچینگ در واقع این است:

 • کمک به افراد برای تغییر در مسیری که آرزو دارند و کمک به آنها برای حرکت در جهتی که واقعا می خواهند.
 • حمایت از افراد در هر جایگاهی که هستند برای اینکه به آن کسی که دوست دارند تبدیل شوند.
 • کوچینگ آگاهی ایجاد می کند و قدرت تصمیم گیری را افزایش می دهد و به سمت تغییر هدایت می کند.
 • پتانسیلهای افراد را شکوفا می کند تا عملکرد بهتری داشته باشند و بتوانند یهترین خودشان باشند.

این روزها در محیط های مختلف کلمه کوچ و کوچینگ زیاد به گوش می خورد. کوچینگ به ابزار پرطرفداری تبدیل شده است اما فکر می کنید دلیل این محبوبیت چیست؟

دلیل بسیار واضحی دارد. ما انسانها به صورت تنظیم خودکار یا بر اساس عادتهایمان زندگی می کنیم بنابراین به محض اینکه با چالش یا بحرانی روبرو می شویم احساس گمشدگی و ناتوانی می کنیم. و احساس می کنیم که دیگر نمی توانیم این موضوع را حل کنیم و یا اینکه راه مناسبی برای آن نمی شناسیم. اهمیت کوچینگ اینجا مشخص می شود.

در شرایط ذهنی ناتوانی و خستگی و بن بست،  خیلی طبیعی است که اصلا از خودمان سوال نپرسیم که واقعا چه می خواهیم تا جایی که ممکن است حتی خیلی دیر شود. ابزار کوچینگ موضوع و موقعیت ما را از زوایای  دیگری به ما نشان می دهد و قدرت تصمیم گیری و مواجهه ما را افزایش می دهد تا بتوانیم بهترین خود باشیم.

اهمیت کوچ

اهمیت وجود کوچ

افراد زیادی اهمیت  کوچینگ و انواع آن را درک کرده اند و به یادگیری و به کار گیری آن می پردازند و این بدون شک برای آینده کشورمان خبر خوبی است اما امید آن است که برداشت و درک صحیحی از کوچینگ داشته باشیم تا بتواند مفید باشد و اثر لازم را بگذارد.

من در سایت کوچینگ با منیر سعی دارم جدیدترین مقالات و مطالب روز دنیا را در زمینه کوچینگ در اختیار علاقمندان به کوچینگ قرار دهم.

هر جا در زندگی احساس می کنیم که به بن بست خورده ایم و برای شرایط و مسئله ی ایجاد شده راه حل یا راهکاری نداریم نیاز است که زاویه دید خودمان را به آن موضوع تغییر دهیم و سعی کنیم طوری دیگری موضوع را ببینیم.

خیلی وقتها اگر این موضوع در ارتباطات باشد می گوییم خودمو جای اون طرف که می گذارم می بینم حق داره و این دقیقا مصداق دیدن موضوع از دیدگاه و جایگاه دیگران است.

در کوچینگ و خصوصا لایف کوچینگ ما به این مسئله که تغییر دیدگاه است باور بسیاری داریم و می دانیم مسئله های زیادی با این تکنیک حل می شوند .

روند یا فرایند کوچینگ در زندگی روی امور و مسائل بسیار ساده کار می کند. لایف کوچینگ چیزی جز تمرکز بر ایجاد یک سبک زندگی مورد علاقه نیست.

شاید بهترین تعریفی که بتوان برای کوچینگ ارائه کرد تغییر باشد. در کوچینگ ما موضوعی را بررسی می کنیم که تغییری ایجاد شود تا وضعیت از آن چیزی که هست بهتر شود.

رشد فردی

رشد در زندگی با کوچینگ

در لایف کوچینگ همه تلاش ما ایجاد تغییرات در مسیر طراحی زندگی مورد نظر و علاقه مان است و سعی می کنیم که بهترین خودمان باشیم. کوچ در این فرایند فرد را همراهی می کند تا بتواند به نهایت پتانسیل و تواناییهای خود برسد و بیشترین شناخت ممکن از خودش و شرایط خودش را پیدا کند. این شناخت و آگاهی به فرد کمک می کند که هر روز در مسیر پیشرفت و رشد و بهبود باشد. در واقع یک دستورالعمل یا کتابچه راهنما برای چطور زیستن وجود ندارد و دوستان و اطرافیان ما هم در شرایط بحران نمی توانند کمکی به ما بکنند چون اشراف کاملی به زندگی ما ندارند.

در کوچینگ اعتقاد بر این است که هر فردی متخصص زندگی خودش است و بهتر از بقیه می داند که چه می خواهد و می داند که چطور باید رفتار کند ولی ممکن است نتواند این توانایی ها را ببیند پس کوچ کمک می کند تا فرد بتواند نقاط تاریک یا خارج از زاویه دید خودش را بهتر ببیند. اعتفاد کوچ این است که هر فردی صد در صد توانمند است و اگر رویایی در سر پرورانده حتما پتانسیل رسیدن به آن را در درون خودش دارد و کافیست که بتواند از این تواناییها شناخت پیدا کند و آنها را ارتقا دهد. در سایت کوچینگ با منیر چگینی ما در کنار شما هستیم تا جدیدترین اطلاعات و مقالات راجع به کوچینگ را در اختیار شما قرار بدهیم. منیر چگینی به عنوان یک کوچ در کنار شماست تا بتوانید درست ترین زندگی خود را تجربه کنید و بهترین خود باشید. کوچ با ایجاد ارتباط و صمیمیت در کنار فرد است تا او بتواند مسئله خود را بیان کند.

بیشتر بدانید  کوچینگ چیست ؟

گوش دادن فعال

گوش دادن در کوچینگ

کوچ با گوش دادن فعال به فرد، گفته ها و ناگفته های او را می شنود و احساسات و حالتهای او را درک می کند و با این کار اعتماد فرد بیشتر جلب می شود و می تواند عمیق تر به بیان مسئله اش بپردازد و با بیان بیشتر، آگاهی ها و اطلاعات بیشتری کسب کند. کوچ با گوش دادن صحیح و دقت بر کلماتی که فرد بیان می کند به بیان سوالاتی می پردازد که مسیر تفکر فرد را تغییر دهد و به سمت هدف گفتگو هدایت کند. هر چه کوچ گوش شنوای قوی تری داشته باشد می تواند سوالات قدرتمندتر طراحی کند و این به شنونده کمک می کند که به عمق درون خودش برای پیدا کردن پاسخ این سوالات برود.

در کوچینگ ما از گذشته یاد می گیریم و در زمان حال با نگاه رو به جلو و آینده عمل می کنیم.

گذشته شما زمان حال شما را خلق کرده است و این موضوع به شما در کسب تجربه و آگاهی کمک می کند تا زمان حال خود را طوری بسازید و برنامه ریزی کنید که آینده دلخواهتان نیز در پی آن ایجاد شود.

کوچینگ با ورزش پا به عرصه وجود نهاد و هر ورزشکار موفقی یک کوچ فوق العاده دارد. اما در دهه های اخیر کوچینگ در تمام حیطه ها به کار گرفته شد و نتایج خوبی هم به جا گذاشته است و همین موضوع هم به محبوبیت کوچینگ و لایف کوچینگ دامن زده است و امروز داشتن یک کوچ برای رسیدن به ساده ترین هدف ها هم به موضوعی طبیعی تبدیل شده است.

کوچینگ در واقع یک مشارکت بین کوچ و مراجع او می باشد. شراکتی برای رسیدن به یک هدف مشترک که همان هدف مراجع است.

تفاوت کوچینگ با فعالیتهای مشابه

تشخیص و تفکیک کوچینگ با فعالیتهای مشابه موضوع بسیار مهمی است که نباید از آن غافل شد.

 • کوچینگ روان درمانگری نیست
 • کوچینگ آموزش و درس دادن نیست
 • کوچینگ مشاوره نیست
 • کوچینگ منتورینگ نیست

کوچینگ  اعتماد صد در صد به مراجع برای پیدا کردن پاسخ های خودش است و برای این نتیجه گوش دادن فعال و مفید و همینطور مطرح کردن سوالات قدرتمند ضروری است.

در کوچینگ راهکار دادن مورد تایید نیست و تلاش بر این است که با پرسیدنن سوالات بیشتر و قدرتمندتر، فرد راهکار مناسب شرایط خودش را از میان حرفهای خودش پیدا کند.

 

لایف کوچینگ

لایف کوچینگ چیست؟

لایف کوچینگ فرایندی پویا و مشارکتی است که یادگیری، رشد و عملکرد فرد را تسهیل می کند. در واقع روشی برای زندگی کردن و پیشرفت در تعادل و هارمونی با حمایت از مراجعین برای اینکه نهایت و ماکزیمم پتانسیلشان را زندگی کنند می باشد.

در کوچینگ و لایف کوچینگ تمرکز بر روی راه حل و رو به جلو می باشد و مشکل یا مسئله مرکز توجه نیست. کوچ با تمرکز روی نقاط قوت مراجع به او کمک می کند که شناخت و آگاهی بیشتری از تواناییهایش پیدا کند و بتواند استفاده کافی از آنها ببرد.

لایف کوچینگ به صورت مستقیم و غیر مستقیم مهارتهای زیر را در افراد رشد می دهد:

 • انگیزه
 • صلاحیت همکاری
 • خلاقیت
 • تعهد به اهداف
 • توانمندسازی
 • الهام بخشی
 • خودکارآمدی
 • و …

لایف کوچینگ روی متعادل سازی حیطه های مختلف زندگی کار می کند و به فرد کمک می کند که متوجه شود در چه جنبه هایی باید تعادل ایجاد کند.

بیشتر بدانید  تاثیرات کوچینگ بر سبک زندگی افراد

گاهی در زندگی ما مشکلاتی را تجربه می کنیم که ریشه و دلیل آن را نمی دانیم. مثلا اتفاقهای تکرار شونده و همینطور احساسات و رفتارهای تکرارشونده.

مثال: دعواها و تعارضات دائمی یک زن و شوهر خیلی وقتها بر سر موضوعات تکراری هم هست و این سالها تکرار می شه. اما یک زن و شوهر باهوش که ریشه یابی کنند متوجه می شوند که خیلی از این رفتارهاشون در خودشون ریشه داره. خیلی وقتها ما آدمها برای دفاع از خودمون می جنگیم و این باعث می شه رفتارهای تهاجمی داشته باشیم بدون اینکه به این موضوع آگاه باشیم.

لایف کوچینگ به ما کمک می کنه بیشترین شناخت از خودمون و ریشه و دلیل رفتارهامون رو پیدا کنیم و بتوانیم برای تغییر و تصحیح آن رفتارها گام برداریم.

همانطور که در تئوری انتخاب مطرح می شه تمامی مشکلات روانشناختی بلندمدت از جنس مشکلات در رابطه هستند و لایف کوچینگ ابزار فوق العاده ای برای تنظیم و ساخت روابط صحیح در عمل می باشد. حتما شما مطالب زیادی در مورد ارتباط موثر و اینکه چطور ارتباط موثر برقرار کنیم مطالعه کردین ولی کدام از آنها می تواند در واقعیت به داد ما برسد و از آنها استفاده کنیم. ابزار کوچینگ با اقدام و عمل و برنامه ریزی کمک می کند که با گامهای کوچک کوچک ولی مداوم و هر روزه تغییرات و تحولات اساسی و بنیادین در زندگی و روابطمان ایجاد کنیم.

پیدا کردن ارزشها و اصول زندگی انسانها به آنها کمک می کند که در مسیر صحیح و درستی گام بردارند و از زندگی خودشان رضایت داشته باشند. در غیر  این صورت حتی با وجود موفقیتهای بیرونی در کار و زندگی شان ممکن است احساس رضایتمندی را تجربه نکنند و یا تا آخر عمرشان در حسرت کار و یا حرفه ای که عاشقش بودند و از ترس تایید نشدن به طرف آن نرفتند بمانند.

لایف کوچینگ در یک تعریف خلاصه یعنی پیدا کردن خود واقعی و زندگی کردن آن. متعادل و با هارمونی و با احساس رضایتمندی شخصی.

بیزینس کوچینگ

بیزینس کوچینگ چیست؟

بررسی اجزای بیزینس با هدف رشد و ارتقا آن و طراحی یک پلن قابل انجام در طول این مسیر، بیزینس کوچینگ می باشد.

بیزینس کوچ به صاحب کسب و کار کمک می کند که نقاط ضعف و نقاط قوت کسب و کارش را بهتر و شفاف تر ببیند و برنامه های قابل اجرا در مسیر چشم انداز سازمانش طراحی کند.

پر واضح است که یک فرد بدون طراحی دقیق و مشخص زندگی اش با لایف کوچینگ، خیلی بعید به نظر می رسد که بتواند کسب و کار موفق و ماندگاری را مدیریت کند.  ما انسانها اگر در زندگی شخصی و روابط عاطفی مان موفق باشیم در انجام کارهای دیگر هم انرژی و توانایی فوق العاده ای خواهیم داشت. متاسفانه زندگی ماشینی امروز فرصت تفکر به این مهم را از ما گرفته است به طوری که ما هنگام غذا خوردن با همسرمان به پیامهای همکاران و دوستانمان پاسخ می دهیم و هنگام کار کردن با گوشی تلفن خود بازی می کنیم و به نحوی زندگی و کار ما طوری در هم تنیده اند که قدرت تفکیک آنها را نداریم و نمی توانیم متوجه باشیم چه زمانی کار می کنیم و چه زمانی زندگی.

البته این موضوع خیلی طبیعی است و اینجا یک انسان به عنوان رهبر زندگی خودش وارد صحنه می شود تا با جریان دادن به هر دو موضوع و توجه کافی و کامل به زندگی و کار در لحظه صحیح خودشان تعادل را برقرار می کند.

انسان امروزی دیگر نمی تواند وقتی از محل کار به منزل برمی گردد کسب و کارش و تعلقات آن را پشت در بگذارد بلکه باید بپذیرد که طبیعی است که ذهنش درگیر موضوعات کاری شود ولی آگاهانه آن را کنار می گذارد و از لحظه در کنار خانواده اش و یا موضوعات زندگی شخصی اش لذت می برد.

از نگاه من بیزینس کوچینگ بدون لایف کوچینگ نمی تواند به اندازه کافی مفید و اثرگذار باشد.

کوچینگ و کاربردهای متفاوت آن

کوچینگ همانطور که اشاره کردیم امروزه در فیلدهای متفاوتی به کار گرفته می شود و نتایج خوبی هم به جا گذاشته است.

بیشتر بدانید  بازخورد یا فیدبک در کوچینگ

زمینه هایی که استفاده از کوچینگ در آنها امروزه بسیار رایج شده است، به شرح زیر هستند.

لایف کوچینگ

که در این مقاله راجع به آن توضیحات کافی داده ایم و به دلیل اهمیت زیادش باز هم به آن خواهیم پرداخت.

بیزینس کوچینگ

همانطور که گفتیم بیزینس کوچینگ به فرایند کوچینگ در شناخت بیشتر فرایند کسب و کار و پتانسیلهای آن می باشد. هر چه شناخت ما از کسب و کارمان بالاتر برود، کسب و کار موفق تری را خواهیم داشت. در ضمن شناخت پتانسیلهای کسب و کار به ما فرصت ریسک پذیری بالاتر و شیرجه زدن در موقعیتهایی که تا کنون برایمان مجهول بودند را می دهد.

اسپورت کوچینگ

اسپورت کوچینگ

شاید این دقیقا نقطه ای باشد که کوچینگ به صورت حرفه ای ظهور پیدا کرد و پس از آن به بقیه زمینه ها هم سرایت کرد.

همراهی یک ورزشکار با اعتماد و باور به تواناییهای او با شنیدن دقیق اهدافش و نیازهایش این فرصت را ایجاد می کند که ورزشکار به بهترین خودش تبدیل شود و بتواند بهترین نتیجه را ایجاد کند.

امروزه خیلی از کوچ ها در ورزش فقط نقش مربی را ایفا می کنند و حتی خیلی وقتها از روشهای دیکتاتوری نیز کمک می گیرند و این خلاف اصول و قوانین کوچینگ است. پس مربی نقش کار کردن روی جسم ورزشکار را به عهده دارد و زمانی کوچ خواهد بود که به ذهن ورزشکار هم نفوذ کند و بتواند محدودیتها و موانع ذهنی او را شناسایی کند و به او بشناساند و با به کار گیری توانمندیها و پتانسیلهای شناخته شده مسیر را هموارتر کند.

کوچینگ سلامت

کوچینگ سلامت یا هلث کوچینگ

وقتی تمرکز کوچ روی سلامت فرد باشد و آن را از جوانب مختلف بررسی کند و به هدف مطلوب نزدیک کند.

کوچینگ سلامت با تمرکز بر تغذیه فرد و سبک ورزش کردن او و همینطور فاکتورهای سلامتی او به لحاظ پزشکی سعی می کند که فرد را به معیار های مورد نظرش در سلامتی نزدیک کند. درواقع هر موضوعی که روی سلامتی اثر داشته باشد در این سبک کوچینگ بررسی می شود از جمله سبک خوابیدن، غذا خودن، نحوه نشستن و همینطور میزان استراحت و غیره.

کوچینگ گروهی

کوچینگ گروهی

در کوچینگ گروهی  عده ای از افراد با هدف مشابه در یک گروه و با تسهیل گری کوچ کار می کنند. اینجا نقش کوچ بسیار کمرنگ تر می شود و اعضا با بارش فکری و بیان تجربیات و به کار گیری آنها رشد خود را در پیش می گیرند.

در کوچینگ گروهی افراد خودشان در نقش کوچ هم گروهی هایشان قرار می گیرند و این موضوع فرایند را بسیار لذتبخش می کند.

کوچینگ مسیرشغلی

کوچینگ مسیر شغلی

وقتی فرد برای انتخاب شغل مورد علاقه اش دچار تردید و سر دوراهی باشد کوچینگ مسیر شغلی می تواند به او کمک کند که با توجه به ارزشها، علایق و تواناییهایش بهترین تصمیم را بگیرد. در ضمن این کوچینگ برای افرادی که سالهاست در شغلی هستند ولی از آن رضایت ندارند نیز بسیار مفید و مناسب است.

کوچینگ تیمی

کوچینگ تیمی

کوچ یک تیم را با هدف شغلی و یا تحصیلی یکسان ولی با تواناییها و پتانسیلهای متفاوت همراهی می کند  و نتیجه تیمی بسیار مهم است اما از هر عضو تیم با توجه به علایق و تواناییهایش در جایگاهی استفاده می شود که بیشترین بهره وری را داشته باشد. تیم کوچینگ امروزه در سازمانها و همینطور برای پروژه های موقت بسیار کاربرد دارد و توانسته میزان بهره وری تیم ها را بسیار ارتقا دهد.

البته کوچینگ تکنیک ها و تمارین زیادی نیاز دارد و نمی توان با خواندن چند مقاله آن را به عنوان حرفه به کار گرفت ولی قطعا می توان با استفاده آن در زندگی روزمره سطح کیفیت زندگی را به میزان قابل توجهی ارتقا داد

در دوره آموزشی بلند مدت LTOB تمام این مهارت ها به شما آموخته می شود. اگر می خواهد مسیر زندگی و کسب و کار خود را متحول کنید می توانید از این دوره استفاده کنید.

 

 

 

 

 

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.